poniedziałek, 23 stycznia 2012

łączenie pokarmów
Kochani sporo sie mówi o tzw. prawidłowym łączeniu pokarmów. Przez to, że poszczególne grupy jedzenia potrzebują różnego czasu do strawienia  oraz różnych enzymów, pewne grupy łączą się o wiele łatwiej niz inne. Np. białko trawi się 2-3 godzin a owoce 30-60 minut. Jeśli połaczymy je w jednym posilku, białko spowolni proces trawienny owoców, powodując jednocześnie ich fermentację zamiast trawienia.

Najlepsza opcją jest łączyć tylko te pokarmy, gdzie linie tabelki sie dotykają.

Kilka głównych zasad łączenia pokarmów:

-owoce powinno jeść się osobno. Nie należy ich mieszać z innymi pokarmami, ponieważ wtedy najczęściej sie one fermentują zamiast trawić. Jeśli jednak chcemy je z czymś zmieszać to najlepszą opcją są surowe warzywami nie zawierające skrobi. Także szejki są ok:))).
*Melony jednak ( i w tym arbuzy), powinny być jedzone osobno, nawet nie mieszane z innymi owocami.

`-najgorszym przewinieniem jest mieszanie skrobi z bialkiem, czyli coś co zazwyczaj sie kiedys jadło na obiad: schabowy z ziemniaczkami. Nie jest to dobrym połączeniem ponieważ białko potrzebuje do strawienia kwaśnych enzymów trawiennych gdzie  skrobia i węglowodany są łatwiej trawione w środowisku alkalicznym. Rezultatem takiego połaczenia jest niestrawnośc i częste wzdęcia, co jesli powielane przez kilka lat prowadzi do zawałów serca, raka odbytnicy itp.

- warzywa nie zawierające skrobi łączą się dobrze praktycznie ze wszystkim.

- jeśli chodzi o napoje to najlepiej jest pić 15-30 przed posiłkiem,   nie  pic nic w trakcie jedzenia ani conajmniej godzinę po.

- ważne jest też by przeżuwać jedzenie dokładnie ( jeden kęs około 20-30 razy). Tak tak kochani, trawienie zaczyna się w ustach i nie wolno o tym zapominać.

CZAS TRAWIENIA:

-woda 0-10 min
-soki 15-30 min
-owoce 30-60 min
-melony 30-60 min
-kiełki 1 godz.
-sok z trawy pszenicznej 60-90 min
-warzywa 1-2 godz.
-fasole i kasze 1-2 godz.
-białko/tłuszcze roslinne 2-3 godz.
-gotowane mięso i ryby 3-4 godz.
-owoce morza 4-8 godz.

* informacje zamieszczone powyżej pochodzą z wykładu w OHI (instytutu w którym przeszłam swoje leczenie). Jest kilka innych stron na których znajdziecie podobne informacje, mogą się one różnić kilkoma drobiazgami, jednak główne zasady sa takie same.