czwartek, 1 marca 2012

najlepsze książki RAW

Kochani wielu was mnie pyta  to, które książki o surowej diecie uważam za najlepsze. Często odpowiadam, że zależy to od tego czego szukacie (zasad diety, podstawowe infromacje czy tez może przepisy). Każdy z nas szuka czegoś innego, jeden chce zmienic wszystko na raz inny wprowadzić zmiany stopniowo, jeszcze inny wyleczyć choroby czy też schudnąć. Ja od siebie wam podam 3 ulubione pozycje, które moim zdaniem sa na dzień dzisiejszy najlepszymi książkami na temat surowej diety.

1. "The Detox Miracle Sourcebook", Dr Robert Morse. R. Morse jest dla mnie naj naj najlepszym naturopatą jakiego widziałam. Ma serce wielkości Bałtyku, kręci codziennie 5-7 filmików na youtube, odpowiadajac na pytania tych co do niego piszą. Ma on swoja  klinikę na Florydzie i był w stanie wyleczyć każda mozliwą choroba od nowotworów, cukrzycy po autyzm i stwardnienie rozsiane. Stosuje on prostą zasadę, o której wspomniano tez między innymi w Biblii " Niech owoc będzie twoim pożywieniem a liść twoim lekarstwem" . Robert Morse wierzy, że wszystko co nam jest potrzebne do zdrowia i jego uleczenia jest nam ofiarowane tu na ziemi. Ma on na mysli surowe owoce (głównie), warzywa i zioła. Według Dr Morsa nasza codzienna dieta powinna sie składac z surowych owoców niewielkiej ilości warzyw (głównie zielonych lisciastych), minimalnej ilości orzechów i nasion i ziół leczniczych w przypadkach choroby. Czyli generalnie co do jedzenia wyznaje on zasady takie jak Douglas Graham w 80/10/10 i oprócz tego zajmuje sie on leczeniem wiec wprowadza tez u siebie zioła. Polecam wszystkim oglądanie jego filmików jest on niesamowity i bardzo prosty we wszystkim co robi i mówi. Uwielbia prostotę w życiu , jedzeniu i leczeniu. Mówi, że leczenie jest tak proste, że ludzie nie chcą w nie uwierzyć, bo sa przyzwyczajeni do wszystkiego innego tylko nie prostoty. Robert Morse kocha owoce i ma 40 lat badan by potwierdzić, że przy chorobach sa one bardziej pomocne w odbudowaniu komórek niz warzywa. Walczy on od lat z innymi lekarzami nawet naturopatami , którzy mówią , że przy nowotworach czy cukrzycy nie wolno jeść owoców bo to cukier na co on im odpowiada , że on wyleczył setki ludzi z raka karmiąc ich pomarańczami i winogronami a kobietę , która była na wózku przez 10 lat i zmagała sie ze stwardnieniem rozsianym postawił na nogi po 6 miesiącach na samych owocach i ziołach. A gdy próbował jej podac warzywa by wzmocnic jej mięśnie to przestałą sie ona ruszać. Doktor twierdzi, że celuloza warzyw jest bardzo ciężka do zaabsorbowania przez nasz organizm , gdy jego komórki są chore i wycieńczone i owoce sa w tym najlepsze. Nie neguje on absolutnie warzyw , jednak twierdzi, że do regeneracji tkanek i odbudowy komórek owoce służą najlepiej. mogłabym tu o nim pisać i pisac, jak juz mówiłam uwielbiam go i to co robi. Także jesli macie dostęp do jego książki to polecam, jesli nie to filmiki na youtube są dostepne a i Marcin tez z rawstaurant.blogspot.com zaczął na youtube opowidac o systemie limfatycznym i oczysczaniu organizmu właśnie na podstawie ksiązki Dr Morsa.


2. Druga moją ulubiona książka i najlepszą jeśli chodzi o podstawy żywienia i surową dietę jest 80/10/10 Douglasa Grahama. Większość z was pewnie już o niej słyszalo jak i o samym Dr Grahamie. Książka jest rewelacyjna.  80/10//10 znaczy , że nasza dieta powinna sie składac z 80% węglowodanów 10% tłuszczy i 10% białka. ( dodam tu, że te proporcje są wskazane nawet jeśli nie jemy w 100% na surowo ). Kocham prostote tej ksiązki, wszystko w niej ma sens. Nie ma w niej niewiadomo  jakich przepisów nie trzeba miec sokowirówek ani drogich blenderów, je sie wszystko w naturalnej postaci tak jak nam było ofiarowane od stwórcy wszechświata. Książka zawiera mnóstwo informacji o fizjologii ciała i jak  jest ono przystosowane głównie by jeśc  surowe owoce o tym jak czerpac energie z jedzenia a nie sie nim obciążać o tym jak nawet na surowej diecie je sie za dużo tłuszczu i o tym jak cukier w owocach jest dla nas bardzo dobry i nie ma nic wspólnego z candida. I wiele wiele innych rzeczy. Dla mnie to nr 1 jeśli chodzi o surówkę
3. " Becoming Raw" jest nieco inna książką niż te 2 powyżej. Jest to między innymi zbiór badań naukowych zrobionych na ludziach, którzy jedzą raw food. Jest ona napisana wiec trochę bardziej naukowym językiem jednak zawiera mnóstwo cennych infrmacji jak i tez przepisy na surowe jedzenie.