czwartek, 5 kwietnia 2012

801010 STWORZENI BY JEŚĆ TROPIKALNE OWOCE

Kochani kolejny prezent tym razem od Alani (z cudownego blogu tu Blog Alani),  która napisała post u siebie na blogu właśnie z książki Grahama i pozwoliła nam użyć go tu na naszym blogu:)))

 

Stworzeni by jeść tropikalne owoce


Ostatnio zobaczyłam u Ewci na blogu (http://surowadieta.blogspot.com/kilka tłumaczeń z książki Dr. D. N. Grahama ,,The 80/10/10 diet’’. Zainspirowana tymi artykułami postanowiłam nadrobić zaległości sięgnąć po tę książkę. Przyznam się, że ostatnio mało czytałam na temat diet gdyż sama w tych kwestiach słucham tylko własnej intuicji. Jednak oomyślałam, że z chęcią przetłumaczę też jakiś fragment, chociaż osobiście nie jestem na diecie 80/10/10/ to w wielu kwestiach poglądy Grahama są mi bardzo bliskie.
Fragment, który przetłumaczyłam dotyczy często poruszanej kwestii zwłaszcza w Polsce – owoce tropikalne. Nieraz słyszałam od ludzi - ,,niby odżywiasz się tak zdrowo, a jesz tyle owoców sprowadzanych z dalekich krajów. Powinno się jeść to co rośnie lokalnie.” Mimo tych uwag dalej czułam ogromny pociąg do owoców tropikalnych, zwłaszcza zimą i objadałam się nimi bez poczucia winy. Tak mi mówił mój instynkt lub jakby powiedział to dr. Graham tak mną kierowała moja fizjologiczna natura.
W każdym razie kochani – jesteśmy zwierzętami tropikalnymi, jesteśmy stworzeni by jeść tropikalne owoce! Dlatego nie czujcie się winni gdy będąc zimą w Polsce poczujecie ochotę na mango czy pomarańczę. Zajadajcie te owoce kochani gdyż one dają wam brakujący w tym szarym i zimnym świecie element tropiku.
Po tym, krótkim wstępie zostawiam was z tekstem dr. Grahama:
Jesteśmy stworzeni by jeść tropikalne owoce
Początki ludzkiego gatunku związane są z ciepłym klimatem. Pierwsze plemiona zamieszkiwały tak zwany „pas tropikalny”, ciepły obszar, który rozciąga się na przestrzeni około tysiąca mil powyżej i poniżej równika. Jest to środowisko, które obfituje w owoce tropikalne.


Niektórzy ludzie uważają, że gdziekolwiek żyją powinni żywić się lokalnymi uprawami, ponieważ ,,logicznie myśląc” takie jedzenie jest dla nich najlepsze. W każdym razie gdzieś od kogoś usłyszeli , że tak powinno się jeść. W USA i w Europie ludzie często twierdzą, że skoro żyją w północnym klimacie to najwłaściwsze jest dla nich spożywanie potraw pochodzących z tej strefy klimatycznej.
Pomyślcie o tym w ten sposób: jeśli mamy złotą rybkę, psa lub kota to czy zmieniamy dietę tego zwierzęcia za każdym razem gdy się przeprowadzamy? Czy zwierzęta w Zoo dostają inne rodzaje pokarmu w zależności od tego w jakim kraju znajduje się ich ogród zoologiczny? Gdy spojrzymy na ten temat z tej perspektywy, to zdamy sobie sprawę, że musimy uszanować dietetyczne wymogi każdego gatunku w oparciu o jego układ pokarmowy.
Ponadto, wielu ludzi żyje w sferach klimatycznych, gdzie zbiory żywności są dostępne przez zaledwie kilka miesięcy w roku. Co oni powinni jeść przez większość roku? Anatomiczny i fizjologiczny układ człowieka jest zaadaptowany do tropikalnego pożywienia, a przede wszystkim do owoców. Podobnie jest u innych mieszkańców tropików. Na przykład w Środkowej Ameryce wszystkie ssaki, za wyjątkiem wydry oraz jaguara jedzą owoce; tak samo większość ptaków, wiele płazów i spora liczba gadów.
Nie ma żadnego logicznego ani naukowego powodu by twierdzić, że tylko dlatego, że opuściliśmy tropiki, powinniśmy zmienić to, co było naszym naturalnym pożywieniem, przez większość naszego pobytu na Ziemi. Nie ważne gdziekolwiek będziemy się przemieszczać na tej planecie ( a nawet jeśli wyruszymy w podróż poza naszą planetę) tropikalne owoce zawsze pozostaną naszym naturalnym pożywieniem, jedyną dietą, do której jesteśmy idealnie zaprojektowani.
Nasze prywatne tropiki
Historia pokazuje nam, że to eksplozja populacji spowodowana pojawieniem się narzędzi i myślistwa oraz początki rolnictwa doprowadziły do tego, że ludzie musieli się przenieść na obszary, które inaczej byłyby uważane za niegościnne i bezludne.
Skutecznie udało się nam zabrać ze sobą w te obszary tropiki.
Każdy z nas przez większość czasu żyje w miniaturze tropikalnego środowiska. Używamy ciepłych ubrań, kołder, ogrzewania by stworzyć sobie nasze prywatne tropiki. Nawet Eskimosi uważają by mieć wystarczającą ilość warstw ubioru i by utrzymywać swój dom w ciepłości, tak aby mogli się czuć przez większość czasu prawie jak w tropikach Owoce to naturalne pożywienie
Na szczęście większość ludzi kocha owoce. Dzieci posiadają naturalną skłonność do jedzenia owoców . Nasz wszechobecny ,,słodki ząb’’ jest znakiem danym nam przez naturę, który kieruje nas do jedzenia wystarczającej ilości owoców by dostarczyć nam prostych węglowodanów, które będą źródłem paliwa dla każdej komórki naszego ciała.
Zawsze widzę zachwyt w oczach kogoś, kto po raz pierwszy kosztuje jakiegoś tropikalnego owocu. Nie ma znaczenia jaki to jest owoc, ludzie natychmiast czują się z nim ,,połączeni”.
Prawie zawsze słyszę coś w stylu:
,,Wow! To jest najlepsza rzecz jaką kiedykolwiek jadłem”
,,Właśnie odkryłem mój ulubiony smak”
..Mógłbym na tym żyć”
,,Czy jest to drogie? Chcę kupić ich więcej”
,,Czy mogę dostać takie owoce u siebie w kraju?”


Ludzie nie tylko kochają owoce, oni są zaprojektowani do jedzenia owoców. Nieważne w jak odległe obszary planety zawędrowaliśmy, nasze fizjologiczne predyspozycje do jedzenia tropikalnych owoców nie zmieniły się. Tak samo jak zwierzęta w zoo pomimo, że są oddalone od swojej naturalnej sfery klimatycznej, nadal muszą sprostać swoim fizycznym wymogom.
Ludzie, którzy żyją w zimnym klimacie powinni tym bardziej dążyć do jedzenia owoców tropikalnych. Dzieje się tak dlatego, że zmuszeni są oni do życia bez innych niezbędnych dla zdrowia warunków, które są dostępne w tropikach (ciepła temperatura, świeże powietrze, życie na wsi, słońce przez cały rok, czysta woda itp.). Jeśli mieszkasz w miejscu gdzie jest mało owoców tropikalnych, może warto byłoby się zastanowić, jakich innych niezbędnych czynników brakuje w twoim środowisku i starać się je w miarę możliwości wprowadzić.
Nauczmy się znowu jeść owoce. Jest to praktyka, która utrzymywała nas w świetnej formie przez tysiące pokoleń. Nie dość, że jest to dobre dla naszego zdrowia to jeszcze przepyszne!